Grooming

Na czym polega pielęgnacja psa

Dziś pielęgnacja psa to nie tylko zaprowadzenie go do psiego fryzjera, który ostrzyże go niczym owcę. Na całe szczęście dla naszych pupili, przez ostatnie lata powstało wiele salonów pielęgnacji psów, a sama dziedzina groomingu, czyli profesjonalnemu podejściu do strzyżenia i pielęgnacji psów, rozwinęła się i dalej się rozwija w bardzo dobrym kierunku.
Każdy piesek jest inny, każdy ma inne potrzeby i każdy potrzebuje indywidualnego podejścia do pielęgnacji. Właściwe dla jednego psa zabiegi, nie są właściwe dla innego, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na to komu oddajemy naszego pupila i co taka osoba z nim zrobi.
W pielęgnacji nie chodzi o samo strzyżenie psa – to jest jedynie jednym z etapów zabiegu. Jak więc wygląda prawidłowy i profesjonalny zabieg?
Zaczyna się od poznania pieska i przeprowadzenia wywiadu na jego temat z właścicielem. Jeżeli piesek nigdy wcześniej nie był u „psiego fryzjera”, dobrze jest przyjść do salonu na wizytę adaptacyjną, podczas której groomer zbiera wszystkie potrzebne informacje na temat pieska, jego historii, charakteru, tego czego się boi, na co jest uczulony oraz jak reaguje na narzędzia groomerskie. Taka wizyta jest niezwykle ważna w szczególności do szczeniaczków, które poznają nowe miejsce i dowiadują się, że nie stanie się im w nim żadna krzywda, a wręcz przeciwnie! Wizyta adaptacyjna ma wywołać u pieska pozytywne skojarzenia z miejscem i groomerem.
Po zapoznaniu się z nowym miejscem, na kolejnej wizycie w końcu przychodzi czas na pielęgnację i zafundowanie mu prawdziwego spa dla psa. Zabieg zaczyna się od kąpieli pieska i jest to najważniejszy etap psich zabiegów z punktu widzenia groomera. Kąpiel pieska ma za zadanie nie tylko umyć sierść psa, ale również odpowiednio ją przygotować do dalszej pracy. W rzeczywistości nie jest to jedna kąpiel, a kilka. Zaczynając od kąpieli w szamponie głęboko oczyszczającym, który wnika w najgłębsze warstwy sierści, aż do skóry, czyszcząc ją z wszelkich nieczystości. Jeżeli sierść psa jest bardzo brudna, ten etap może być powtarzany nawet kilkukrotnie. Następnie przychodzi czas na kąpiel zasadniczą, wykorzystując już szampony właściwe dla danego pieska i struktury jego sierści. Jest to niezwykle ważne aby dobrać odpowiedni szampon do potrzeb psa, ponieważ jedne pieski należy kąpać w szamponie nawilżającym skórę, inne w takim, który podkreśla biel ich sierści. W czasie kąpieli – jeżeli jest taka potrzeba oraz nie ma ku temu przeciwwskazań – groomer opróżnia gruczoły okołoodbytowe pieska.
Kiedy piesek jest już wykąpany, nie opuszcza jeszcze wanny! Na mokrą sierść nakładane są maski, które odżywiają włos pieska, podkreślając jego naturalne walory oraz przygotowując go do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych: wyczesywania, strzyżenia lub trymowania. Piesek przez kilka – kilkanaście minut stoi w kosmetykach, co jest dobrą okazją do nawiązywania z nim relacji, na przykład przez smakołyk. Odżywienie sierści ma również wymierne korzyści dla właścicieli piesków – otóż dobrze odżywiona sierść dłużej utrzymuje czystość, nie kołtuni się oraz jest łatwiejsza w utrzymaniu podczas czesania w domu.
Dopiero po wymienionych etapach piesek przechodzi na stół groomerski, na którym zaczyna się jego suszenie i rozczesywanie sierści. Dzięki suszarką o wysokiej mocy oraz szczotką i grzebieniom groomerskim, psi fryzjer rozbija kołtunki – jeżeli tak owe są – oraz wyczesuje sierść. W tym etapie salon potrafi się zamienić w miejsce ogarnięte prawdziwą śnieżycą z wypadającego włosa piesków. Bardzo ważne, aby dosuszyć pieska w każdym calu i nie żałować na tę czynność czasu. Niedosuszona sierść psa to znakomite miejsce do rozwijania się grzybów i infekcji jak również łatwo się kołtuni.
Jeżeli sierść psa przeznaczona jest do strzyżenia, groomer przed zabiegiem ustala z właścicielem „jak strzyżemy”. Wszystkie rasowe pieski posiadają właściwą sobie fryzurę określoną wzorcem FCI (Fédération Cynologique Internationale – Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Jeżeli pies przygotowywany jest do wystaw lub konkursów, ściśle należy trzymać się wzorca rasy, aby uwypuklić zalety pieska i zakamuflować drobne niedoskonałości. Jeżeli piesek nie przygotowuje się do wystaw, zazwyczaj strzyże się go na bardziej „codzienną fryzurę” lub na życzenie właściciela.
Niektóre rasy – zwłaszcza szorstkowłose – nie nadają się do strzyżenia i zamiast niego należy je trymować. Trymowanie psa to zabieg usuwania martwego włosa, który uniemożliwia wyrośnięcie nowej sierści. Trymowanie nie jest bolesne dla psa, ponieważ groomer wyciąga ze skóry już martwy włos. Regularne trymowanie psa jest ważne dla zdrowia skóry, komfortu pieska – któremu nie będzie już ani za gorąco ani za zimno oraz ze względu na utrzymanie jego czystości.
Na koniec pielęgnacji psa, groomer dba o higienę jego uszu, poprzez depilację włosów po wewnętrznej części ucha, dzięki czemu wentyluje się ono poprawnie nie doprowadzając do zbierania się w nim wilgoci – zwłaszcza przy pieskach o oklapniętych uszkach – co przekłada się na jego zdrowie ponieważ wilgoć w uchu sprzyja do rozwijania się w nim grzybów i bakterii prowadzących do infekcji i bolesnych zapaleń uszu.
Ostatnim elementem zabiegu jest kosmetyka łapek psa, polegająca na przycięciu pazurków oraz wycięciu sierści spomiędzy poduszek. Łapki psa są najbardziej narażone na kontakt z bakteriami i brudem. Dlatego bardzo ważnym jest utrzymywanie ich w dobrej kondycji.
Po pełnym zabiegu pielęgnacji, piesek nie tylko wygląda jakby było gotowy iść na randkę, ale czuje się o wiele lepiej. Grooming to pełne zadbanie o zewnętrzne potrzeby pieska, a nie jedynie skrócenie jego sierści i nadanie jej odpowiedniego kształtu.

Kontakt

Umów wizytę

Adres:

Powstańców Śląskich 49
01-355 Warszawa
Bemowo

» Zobacz w Google Maps «

Godziny otwarcia:

pon – pt
10 – 18
sb
10 – 14
W naszym salonie można płacić kartą, zbliżeniowo oraz gotówką.
Umów swojego pieska na wizytę