Wyczesywanie psa

Gładka sierść bez kołtunów i filcu

Wiele ras psów, takich jak owczarek niemiecki, samojed, czy husky, wyczesuje się zamiast je strzyc. w ten sposób pozbywa się nadmiaru sierści, która tak ochoczo zbiera się w wirujące kłębki na podłodze i pod meblami. Zanim groomer przystąpi do wyczesywania psa, najpierw używa suszarki i wysokiej mocy do wydmuchania włosa.
Profesjonalne suszarki w dobrych salonach groomerskich potrafią zdziałać cuda. Ich moc dosłownie zamienia salon psiej urody w miejsce ogarnięte śnieżycą. Żadne domowe sposoby nie są w stanie pozbawić pieska tyle sierści, co odpowiednie suszenie.
Własnie w czasie suszenia groomer zaczyna czesanie sierści. Korzystając ze specjalnych szczotek groomerskich oraz grzebieni rozbija kołtuny, sfilcowane włosy jednocześnie susząc pieska. Jeżeli sierść pieska jest w dobrej kondycji, a jego włos odpowiednio przygotowany w kąpieli, suszenie i wyczesywanie przebiega stosunkowo szybko.
Jeżeli pies ma wiele dużych kołtunów, zwłaszcza przy kuperku, pod pachami, na brzuchu oraz w okolicy pyszczka, znacząco wydłuża to czas zabiegu. Dodatkowym utrudnieniem jest strach pieska w czasie suszenia.

Co zrobić kiedy pies boi się suszarki i suszenia?

Najpierw należy ustalić czego się w rzeczywistości boi. Czy dźwięku suszarki czy podmuchu powietrza. W obu przypadkach należy stopniowo przyzwyczajać go do danej czynności. Najlepiej od szczeniaczka (3-5 miesiąc) przyprowadzać do salonu pielęgnacji psów na wizytę adaptacyjną oraz pierwsze zabiegi groomerskie.
Warto również ćwiczyć z pieskiem w domu. Jeżeli piesek boi się szumienia suszarki, to należy przy nim odkurzać oraz suszyć włosy – z początku w większej odległości, z czasem skracać dystans. Aby przyzwyczajanie odniosło pożądany skutek, piesek musi przebywać w tym samym pomieszczeniu co źródło dźwięku. Nagrody mają duże znaczenie i zachęcamy do sowitego nagradzania odwagi pupila!
W przypadku strachu przed podmuchem suszarki, należy ćwiczyć z pieskiem suszenie. Podobnie jak w przypadku strachu przed dźwiękiem, zacząć od dmuchania suszarką w stronę pieska z daleka i na najniższej mocy suszarki – chłodnym powietrzem – i z każdym kolejnym dniem odrobinę przybliżać suszarkę i zwiększać jej moc. Bardzo ważnym jest, aby zacząć suszenie od kuperka! Nigdy nie zaczynać suszenia od głowy, bo to z pewnością zniechęci pieska. Nie zapominając oczywiście o nagrodach za odwagę!
Pamiętajmy, że proces uczenia trwa i z dnia na dzień nic się nie zmieni, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, która przełoży się na późniejszy spokój pieska.
Niezwykle ważnym aspektem suszenia jest dokładne dosuszenie psa w dosłownie każdym calu. Niedosuszona sierść sprzyja rozwojowi zapaleń skóry, infekcji oraz bakterii. W przypadku ras długowłosych, jeżeli sierść nie zostanie dosuszona zacznie się ona kołtunić oraz filcować.
Umów swojego pieska na wizytę

Adres:

Powstańców Śląskich 49
01-355 Warszawa
Bemowo

» Zobacz w Google Maps «

Godziny otwarcia:

pon – pt
10 – 18
sb
10 – 14
W naszym salonie można płacić kartą, zbliżeniowo oraz gotówką.